Zwolnienie dywidendy z CIT nie zależy od statusu odbiorcy
Wypłacający dywidendę nierezydentowi nie jest zobligowany do weryfikowania czy odbiorca jest rzeczywistym właścicielem wypłaconych środków.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 9 listopada 2020 r. (I SA/Łd 322/20).
Podatnik jest polską spółką, która należy do grupy kapitałowej. Właścicielem 100 proc. jest udziałów spółki jest X GmbH z siedzibą w Niemczech – spółka holdingowa. Natomiast udziałowcem X, mającym 100 proc. jej udziałów, jest Y z siedzibą w Szwecji. Polska spółka zwróciła się do organu podatkowego z wątpliwościami, czy wypłacając dywidendę na rzecz X, może zastosować zwolnienie z CIT wynikające z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, niezależnie od tego czy X będzie rzeczywistym właścicielem takiej dywidendy, przy założeniu spełnienia wszystkich warunków uprawniających do zastosowania zwolnienia.
Zdaniem spółki, art. 22 ust. 4 ustawy o CIT powinien mieć zastosowanie do dywidendy wypłacanej zarówno w przypadku, gdy jej rzeczywistym właścicielem będzie X, jak i w przypadku, gdy jej rzeczywistym właścicielem będzie Y. W przeciwnym razie konieczność zapłaty podatku od dywidendy w Polsce stanowiłaby zaprzeczenie tego, czemu służyć miała dyrektywa, tj. zapewnienia neutralności fiskalnej dywidend...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta